Uzman Diyetisyen

Özgecan Astarlı


Uzman Diyetisyen Özgecan Astarlı
1980 yılında Ankara’da doğdu. 2003 yılında Hacettepe Üniversitesi ‘Beslenme Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 2008 yılında Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Anabilim dalında yüksek lisansını tamamladı.
HESAPLAMALAR

Okul Dönemi Çocuklarda Beslenme

11 Mayıs 2013 Cumartesi

Okul çağı çocukları hayatlarının sonuna kadar devam edecek alışkanlıklar edinirler. Onların sağlığı, iyi beslenmesi ve fiziksel aktiviteleri için bu dönem önemlidir.

Okul çağı çocukları yıldan yıla ne kadar büyüdüklerini ölçmeyi severler. Koşmak, oynamak ve okulda başarılı olmak için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Çocuklar sağlıklı büyümek, öğrenmek ve oynamak için gerekli enerjiyi elde etmek üzere nasıl beslenirler?

-   Süt, peynir ve yoğurt, çocukların güçlü kemiklere, dişlere ve kaslara sahip olmak için gerekli olan protein, kalsiyum ve D vitamini sağlar.

-   Et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller ve fındık, ceviz, güçlü kaslar ve sağlıklı kan için gerekli olan protein, demir B vitaminleri ve bazı mineralleri sağlar.

-   Tahıllar (ekmek, makarna, pirinç…), B vitamini, demir ve posa ihtiyaçlarını karşılar, kompleks karbonhidratlar olarak çocuklara gereken enerjiyi sağlar.

-   Sebzeler A vitamini (beta karoten), C vitamini, kompleks karbonhidratlar ve posa içerir.

-   Meyveler; çocukların cildi, göz ve diş eti sağlığı için gereken A ve C vitamini, potasyum ve diğer mineralleri içerir.

Yetişkinler için olduğu gibi, çocuklar için de sağlıklı bir yeme planı dengelenmiş yeterli ve her besin grubundan aşırıya kaçmadan tüketim tarzını içermektedir. Çocuklar sevdikleri besinleri tüketebilirler: hamburger, patates kızartması ve dondurma gibi. Yalnızca bu besinleri diğerleriyle dengeleme konusunda dikkatli olmalıdırlar, aşırı ve sık yememelidirler. Buna karşın belli bir besin grubundan uzun bir zaman boyunca alınmaması, vücudun büyümek için ihtiyaç duyduğu bazı temel besin öğelerinden yoksun kalmasına sebep olabilir.